ZASIŁEK POGRZEBOWY przysługuje w razie śmierci : ubezpieczonego osoby , która pobierała rentę bądź emeryturę członka rodziny ubezpieczonego , emeryta lub rencisty Zasiłek przysługuje również w razie śmierci ubezpieczonego , po ustaniu ubezpieczenia , jeżeli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego , świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego .Zasiłek przysługuje osobie , która poniosła koszty pogrzebu .Jeżeli koszty pogrzebu poniosła osoba spokrewniona ze zmarłym w pierwszej linii pokrewieństwa (małżonek , dzieci , dzieci przysposobione ,rodzice , osoby przysposabiające ,rodzeństwo , wnuki tylko w określonych przypadkach ) , to przysługuje jej zasiłek pogrzebowy w pełnej wysokości bez względu na wielkość poniesionych kosztów . Jeżeli koszty pogrzebu ponosi osoba spoza tej grupy , spokrewniona z osoba zmarłą w dalszej linii lub osoba obca to przysługuje jej w ramach zasiłku zwrot kosztów do wysokości przedstawionych rachunków nie więcej niż zasiłek pogrzebowy .

Podstawą dla ZUS do wypłaty zasiłku pogrzebowego jeżeli koszty pogrzebu ponosi osoba z pierwszej grupy są następujące dokumenty : akt zgonu legitymacja emeryta/rencisty z ZUS numery NIP I PESEL osoby zmarłej i wnioskodawcy faktura vat z zakładu pogrzebowego dowód osobisty wnioskodawcy zaświadczenie o zatrudnieniu i odprowadzanych składkach ZUS wystawione przez pracodawcę o ile osoba zmarła w chwili śmierci była zatrudniona Jeżeli koszt pogrzebu ponosi osoba z drugiej grupy , to w ZUS-ie oprócz dokumentów wymienionych powyżej nalezy przedstawić wszystkie rachunki związane z pogrzebem gdyż ZUS wypłaci zasiłek pogrzebowy tylko do wysokości poniesionych kosztów , które zostały udokumentowane rachunkami .Na każdym rachunku musi znajdować się adnotacja -dotyczy osoby zmarłej XX .

Prawo do zasiłku pogrzebowego jest prawem terminowym .Wygasa w razie nie złożenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od śmierci osoby po której zasiłek przysługuje .Podstawę prawną do ubiegania się o zasiłek pogrzebowy i do jego wypłaty stanowi Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162 poz. 1118)

Poniższy poradnik stworzyliśmy dla Państwa aby, w razie tragicznego zdarzenia jakim jest śmierć bliskiej osoby pomóc Państwu na miarę naszych możliwości.



Jezeli śmierć osoby nastąpiła w domu lekarz prowadzący osobę zmarłą podczas choroby bądź lekarz pogotowia ratunkowego na miejscu stwierdza zgon i wystawia kartę zgonu . Karta zgonu wystawiana jest przez lekarza w dwóch egzemplarzach ( jeden dla celów statystycznych , drugi dla celów pochowania zwłok ) i podlega rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym ze względu na miejsce zgonu . USC na podstawie karty zgonu i dowodu osobistego osoby zmarłej , a jeżeli była ona małoletnia , na podstawie metryki urodzenia wydaje akt zgonu . Egzemplarz karty zgonu dla celów pochowania zwłok , zawierający adnotację USC o rejestracji zgonu stanowi formalno-prawną podstawę dla administracji cmentarza do pochowania osoby zmarłej .

made by knsart